E-Fatura Başvuru Süreçleri

E-Fatura Başvuru Süreçleri

Mali Mühür Sertifikası ve e-Fatura Uygulamasına başvurmak için, www.gib.gov.tr adresinden başvuru linkine tıklanır ya da mportal.kamusm.gov.tr/bp/mm.go adresine gidilir. Açılan sayfada ilgili alanları doldurarak başvuru gerçekleştirilir. Bu link üzerinden başvurduğunuzda hem e-Fatura hem de Mali Mühür Sertifikası için başvurmuş olacaksınız.

e-Defter uygulamasında kullanılacak Mali Mühür Sertifikasına başvurmak için, mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go adresine gidilir. Açılan sayfada ilgili alanları doldurarak başvuru gerçekleştirilir. Bu link üzerinden başvurduğunuzda sadece Mali Mühür Sertifikası için başvurmuş olacaksınız. E-Defter Uygulama başvurusu ayrıca GİB üzerinden yapılmalıdır.

Her iki başvuru yöntemi ile üretilen Mali Mühür Sertifikası aynı özelliklere sahip olup, her iki uygulamada da kullanılabilmektedir.

İmzalama yöntemi seçilir. Islak İmzalı Başvuru Formu ara yüzünün seçilmesi durumunda formun çıktısı alınır ve imza yetkilisi tarafından imzalanıp, imza sirküleri ile birlikte fiziki posta yoluyla Kamu SM’ye gönderilir.

Kurum imza yetkilisinin e-İmzası var ise başvuru formu elektronik imza ile imzalanır.

Ödeme VakıfBank Gebze Şubesi / IBAN TR 19 0001 5001 5800 7302 8234 68 numaralı TÜBİTAK-BİLGEM hesabına yapılır. Ödeme esnasında dekont açıklama alanına Başvuru Kodu yazılır. Yazmamanız durumunda, yaptığınız ödeme dikkate alınmayıp, sertifikanız üretilmeyecektir.

Talep edilen ürün ve hizmete uygun bedel, Kamu SM banka hesap numarasına yatırılır.

Talep edilen ürün ve hizmet bedeli Kamu SM hesabına geçtikten sonra Sertifika Üretim Süreci’ne başlanır.

Fatura başvurusu yaparken Yararlanma Yöntemi “Özel entegrasyon” seçip Hesap açılma tarihi 1.1.2016 seçebilir.

DİKKAT

“ŞİMDİ BAŞLAMAK İSTİYORUM” SEÇİLMESİ HALİNDE MÜHÜR GELDİKTEN 1-2 GÜN SONRA E-FATURALAR GİB PORTALE DÜŞMEYE BAŞLAR.

Özel Entegrasyon yapmaya karar vermiş fakat entegratöre karar vermemiş iseniz başvuruda Yararlanma Yöntemini Özel Entegrasyon seçip devam edebilirsiniz. Anlaştığınız firma üzerinden aktivasyon yaptığı tarihten itibaren e-Fatura kullanıcısı olursunuz.

BAŞVURU SÜRECİ PNG

 

Başvuru süreçleri Kamu Sm den mali mühürün gelmesi ile tamamlanacaktır.  Mali mühür geldikten sonra e-deftere https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/ adresinden başvurumuzu yapabiliriz.

Özel entegratör aracılığıyla e-Arşiv uygulamasını kullanmak isteyen mükellefler, Başkanlıktan e-Arşiv uygulaması için izin almış özel entegratörlere başvuru yaparak uygulamaya dahil olabilirler. e-Arşiv Uygulamasından özel entegrasyon yöntemiyle yararlanacak mükelleflerin ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığına bir başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır.

 

QDestek'in hayatınızı nasıl kolaylaştırdığını izlemek için tıklayınız...
Geniş destek ekibimizin tamamı Logo Sertifikalı Uzmanlardan oluşmaktadır.

Copyright © 2001-2015. Sistem Danışmanlık. Tüm Hakları Saklıdır.