E-FATURA KULLANIM SÜREÇLERİ

Kullanım Süreçleri

Test Ortamı: E-devlet süreçlerini bir erp projesi olarak düşünmeliyiz. Firmanın iş süreçlerini yeniden yapılandırmamız gerekecektir. E-faturada fatura kesme süreçleri, E-defterde muhasebeleştirme şekilleri, E-arşivde fatura iletim şekilleri tasarlanmalıdır. Bu konuda detaylı bilgiyi uzman ekibimizden alabilirsiniz. Bu süreçleri tasarlarken siparişten fatura iletimine ve bunların onay süreçlerine kadar planlanması gerekir. Toplu fatura keserken yazdırma ya da irsaliyeleri faturalandırırken kayıt numaralama süreçlerini test edeceğimiz ortamı hazırlamalıyız.

 Test Portalının Açılması: Seçtiğimiz entegratör ile sözleşme imzalanır, kullanacağımız e-devlet uygulamalarına ait test kullanıcı adı ve şifreler alınır. Portalı kullanacak olan kullanıcılar tespit edilir, bu kullanıcıların eğitimleri tamamlanır. (Bazı entegratörler portal kullanımı sırasında sabit IP istiyor, bunu öğrenerek alt yapıyı hazırlamalıyız. )

Erp de yapılacaklar: Kullandığımız erp yazılımında firma kopyalama yaparak test firması oluşturmalıyız. Bu firmada çalışma parametrelerini ayarlayarak (Birebir muhasebeleştirme, Muhasebe kaydını giren kişi, vb.) Logo programlarında yapılacak parametreler ile ilgili ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

 

Qdevlet programında yapılacaklar: QDEVLET programı Logo yazılım ürünlerine girmiş olduğunuz bilgilerin kontrollerini yaptıktan sonra, entegratör firmanın istemiş olduğu formatta dosya oluşturan bir yazılımdır. Bu yazılım ile e-fatura, e-defter ve e-arşiv kayıtlarınızı onaylayarak entegratör firmaya gönderebilirsiniz.

Logo Bağlantı ayarları kısmına sql server bilgilerinizi, test firması bilgilerinizi ve  entegratörden aldığınız test kullanıcı adı ve şifrelerini girmeniz gerekir.

KULLANIM SÜRECİ 1

Qdevlet programı bilgisayarınıza kurulduktan sonra; programdaki menüleri sırasıyla çalıştırır ve gerekli işlemleri yaparsanız (Başlangıç tarihi seçme, Şablon oluşturma, Evrensel kodları eşleştirme gibi)

KULLANIM SÜRECİ 2

Testler: Testleri iki bölümde düşünebiliriz. Fatura ve Defter testleri

-Faturaları test ederken (e-fatura ya da e-arşiv faturası fark etmez) dikkat edeceğimiz hususlar şunlar.

-Cari hesap bilgilerinde hata varmı özellikle Vergi numaraları ve mükellefiyet tipleri (gerçek tüzel)  doğrumu kontrol etmeliyiz.

-Faturayı kestiğimiz anda doğru bir e-fatura numarası üretiyor mu?

-E-fatura mükellefi olmayan bir firmaya fatura kestiğimizde numara şablonu bozuluyor mu?

-Çalıştığımız firmalarla ticari ya da e-temel fatura gönderimlerini doğru yapıyor mu?

-Fatura şablonları görsel olarak doğrumu?

-Kesmiş olduğumuz fatura entegratöre ulaşıyor mu?

-Kdv siz fatura, Tevkifatlı fatura, indirimli fatura doğru olarak kesilebiliyormu?

 

-Bunlar temel olarak yapmanız gereken testler. Bunun dışında esas firmanızda kesilen faturaların birer örneklerini test firmasında da aynı akış içerisinde kesmenizi öneririz. (İrsaliye-Sipariş-Fatura aktarımları varsa aynı şekilde, toplu fatura keserken yazıcıya çıktı alma gibi) bu süreçlerde aksayan yönleri tespit edebilirsiniz.

-E-defteri test ederken ise

-Test olarak her modülden bilgi girişi yapıp muhasebeleştirme yapmalıyız.

-Belge türleri doğru oluşuyor mu?

-Zorunlu alanlar belge türlerine göre doğrumu

-Toplu olarak muhasebe fişi oluşuyor mu

-Bu kontroller sonrasında hatalarımızı tespit ederek düzeltmeli ve iş akılarımızı buna göre organize etmeliyiz.

-Canlıya Geçiş:  01.01.2016 tarihinde kullanacağımız gerçek firmayı açınca test firmasında yapmış olduğumuz parmetreleri, düzeltmeleri yeni firmaya aktarmalı, Qdevlet programındaki test bilgilerini canlı bilgilere çevirmeliyiz (entegratör kullanıcı adı şifre ve Logo firma numarası)

QDestek'in hayatınızı nasıl kolaylaştırdığını izlemek için tıklayınız...
Geniş destek ekibimizin tamamı Logo Sertifikalı Uzmanlardan oluşmaktadır.

Copyright © 2001-2015. Sistem Danışmanlık. Tüm Hakları Saklıdır.