E-Fatura Temel Bilgiler, E-Fatura Nedir ?

E-Fatura nedir ?

e-Fatura, bir fatura çeşididir, elektronik ortamda hazırlanır. Maliye’nin sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilir. Ayrıca kağıda basılmaz. İtiraz süreleri, iptal ya da iadesi kağıt faturaya göre farklılık gösterir.

e-Fatura Uygulamasından yararlanan kullanıcılar;


-Sistemde kayıtlı kullanıcılara e-Fatura gönderebilir,
-Sistemde kayııtlı kullanıcılardan e-Fatura alabilir,
-Gönderilen veya alınan e-Faturalarını bilgisayarlarına indirerek elektronik ortamda muhafaza ve istendiğinde ibraz edebilirler.

Kimler e-Fatura Kullanabilir? Kimler için kullanımı zorunludur?

416 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca 213 Sayılı Vergi Usul Kanununun 232’nci maddesi uyarınca fatura düzenlemek zorunda olan mükellefler e-Fatura Uygulamasından yararlanabilmektedir. e-Fatura düzenlemek ve göndermek isteyen mükelleflerin öncelikle e-Fatura Uygulaması üzerinde, kendilerine ait bir Kullanıcı Hesabı oluşturmaları gerekmektedir.

Kullanıcı Hesabı tanımlanan mükellefler e-Fatura Uygulamasını entegrasyon yoluyla veya e-Fatura Portalı aracılığı ile kullanabilecektir.

 Avantajları

-Maliyet avantajı sağlarken, operasyonel yükünüzü azaltırsınız. Kağıt, mürekkep, zarf, postalama, arşivleme ve mutabakat vb.

-e-Fatura ile faturalarınızı daha hızlı hazırlayabilirsiiniz. Böylece, personel zamanından da tasarruf edersiniz.

-Müşterileriniz faturalarınızı anında görebilir. Faturanız hiçbir zaman kaybolmaz. Tahsilatlarınızı hızlandırırsınız.

-İstediğiniz zaman eski faturalarınıza çok rahat ulaşabilirsiniz. Dosyaların arasında kaybolmazsınız. Faturalarınız dijital ortamda arşivlenir. Ayrıca, fatura saklama iş yükü ve maliyetinden kurtulursunuz.

-Muhasebe sisteminiz ile entegre edebilirsiniz.

-Müşteri ve satıcılarla mutabakat yapmanız kolaylaşır.

-Çevrecidir

Yakın gelecekte tüm firmalar için e-Fatura’ya geçiş zorunluluğu gelecek. O nedenle sisteme erken girip alışmanızda fayda var.

e-Fatura Hangi Yöntemlerle Kesilebilir?

-www.efatura.gov.tr internet adresindeki e-Fatura Portalı aracılığıyla ücretsiz e-Fatura hazırlayabilirsiniz. Faturaları, internet sitesine girerek manual olarak düzenlersiniz. Bu portal Maliye’nin, sistemi tanıtmak ve yaygınlaştırmak için fatura adedi yüksek olmayan işletmelere sunduğu bir çözüm. Bu çözüm GİB tarafından tavsiye edilmiyor.

-Maliyet tarafından yetkilendirilmiş özel entegratörlerden biri aracılığıyla e-Fatura oluşturabilirsiniz.

-Firmanızın bilgi işlem sistemini Maliye ile entegre ederek kesebilirsiniz. Bu yöntem, fatura adedi çok yüksek firmalar için uygundur. Muhasebe sisteminde müşteriler için üretilen faturalar özel bir yazılım ve arayüz ile e-Faturaya dönüşür. Ayrıca tedarikçilerin e-Fatura sistemi üzerinden gönderdiği e-Faturalar da aynı yazılım ve arayüz ile muhasebeye aktarılır. Kayıtlar otomatik oluşur. Ek yazılım ve donanım maliyeti gerektirir.

Bu yöntemlerden sadece bir tanesini seçebilirsiniz. İki yöntem aynı anda kullanılamaz.

e-Faturaya Geçmenin Maliyeti Nedir? 

-e-Fatura sistemine girmek için TÜBİTAK’tan mutlaka mali mühür satın almanız gerekecek. 700 TL civarında bir maliyeti var. Her fatura 5-10 saniye aralığında mühürlenebiliyor.

-e-Fatura portalinin kullanılmasında ek maliyet yok. Faturalar elle giriliyor. Ayda en fazla 500 fatura kesilebiliyor

-Entegratör firma kullanılacaksa; fatura adedine göre birim maliyet 0.30-0.65 TL arasında değişir. İlave olarak saklama ücreti, 2500TL civarında entegrasyon ücreti ve eğitim bedelini karşılamanız gerekir.

-Bilgi işlem sistemlerinin entegre edilmesi yöntemi kullanılacaksa entegrasyon maliyeti var, ki bu maliyet çok değişken olmakla beraber 10 bin 100 bin TL arasında değişmektedir.

Mali Mührün Önemi Nedir?

-Mali mühür, kurumsal bir e-imza çeşididir. Başbakanlık adına TÜBİTAK tarafından hazırlanmaktadır. Mali mühür olmadan e-Fatura kesemezsiniz.

Hem kağıt hem e-Fatura düzenlemek mümkün mü?

-e-Faturaya tabi firmalara e-Fatura, e-fatura’ya tabi olmayan firmalara kağıt ortamında fatura kesmeniz gerekir.

Temel ya da Ticari Fatura Senaryosu Nedir?

-e-Fatura sistemine geçtikten sonra, e-Fatura ile çalışacağınız müşteri ya da tedarikçilerle Temel ya da Ticari Fatura Senaryolarından birini seçmeniz gerekiyor. Ticari Fatura Senaryosu’nda müşterinizin 7 gün içinde Kabul ya da Red vermesi gerekir. Eğer vermezse faturayı kabul etmiş sayılır. Temel faturada bu şekilde bir onay süreci bulunmamaktadır.

e-Fatura’a sistemine Geçmek için Nasıl Başvuru Yapabilirim?

GİB'in sitesinden elektronik olarak başvuru yapabilirsiniz.

 

QDestek'in hayatınızı nasıl kolaylaştırdığını izlemek için tıklayınız...
Geniş destek ekibimizin tamamı Logo Sertifikalı Uzmanlardan oluşmaktadır.

Copyright © 2001-2015. Sistem Danışmanlık. Tüm Hakları Saklıdır.