E-Fatura’ya Geçiş Öncesi Yapılması Gerekenler

E-Fatura'ya Geçiş Öncesi Yapılması Gerekenler

Yaralanma yönteminin seçilmesi: Mükellefler e-Fatura Uygulamasından aşağıda yer alan yöntemlerden birini seçerek yararlanabilirler. 

Portal: (Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Portal) E-Fatura Portal Yöntemi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından "www.efatura.gov.tr" internet adresinden ücretsiz olarak sunulan bir e-fatura uygulaması hizmetidir. e-Fatura Uygulamasını entegrasyon yolu ile kullanma konusunda yeterli alt yapıya sahip olmayan kullanıcıların uygulamadan yararlanabilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilen e-Fatura Portalı, e-Fatura Uygulamasına ait temel fonksiyonları bünyesinde barındıran bir web uygulamasıdır.

Entegrasyon: (Bilgi İşlem Sisteminin Entegrasyonu) Bilgi İşlem Sisteminin Entegrasyonu Yöntemi, kendilerine ait bilgi işlem sistemini Başkanlığın sistemine entegre ederek 7/24 kesintisiz bağlantı sağlayabilecek mükelleflerin kullanabilmeleri amacıyla geliştirilmiştir.

Özel Entegrasyon: Faturalama ihtiyaçları farklılık gösteren veya çok sayıda fatura düzenleyen mükelleflere, kendilerine ait bilgi işlem alt yapısının yetersiz olması halinde teknik yeterliliğe sahip bir özel entegratörün bilgi işlem sistemi vasıtasıyla elektronik fatura alıp gönderebilme imkanı sağlanmıştır. Gelir İdaresi Başkanlığından özel entegrasyon izni almış mükelleflerin bilgi işlem sistemleri kullanarak da e-fatura uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Portal yöntemi çok az e-fatura kullanan mükellefler için uygun gibi gözükse de saklama hizmetinin olmaması, GİB’ nın bu sistemi devreden çıkartmayı planlaması gibi dezavantajları, bu yöntemi cazip kılmıyor.

Entegrasyon yöntemi yüksek maliyetleri ve uzmanlık gereksinimi ile çok büyük kurumlar tarafından kullanılmaktadır.

Özel Entegrasyon ise yaygın, kullanışlı ve ekonomik olması sebebiyle bizim tarafımızdan da tavsiye edilen yöntemdir. Özel entegratörlük hizmeti veren firmalar aynı zamanda saklama hizmeti de vermektedir. Bu firmaların listesi http://www.efatura.gov.tr/efaturaozelentegratorlerlistesi.html adresinde yer almaktadır.

Yazımızın bundan sonraki kısımlarında ağırlıklı olarak Özel Entegrasyon yöntemi üzerinde durulacaktır.

Entegratör seçimi: Entegratör seçerken genişlemekte olan e-devlet uygulamalarının tümüne çözüm üretebilmesi, tüm yeterlilik belgelerine sahip olması, muhasebede kullanılan erp programı ile entegre olarak çalışabilmesi, fiyat / performans optimizasyonunu sağlamış, kurumsal yapıya sahip olmasına dikkat etmeliyiz.

Kullanılan ERP programlarındaki hazırlıklar: Erp yazılımınızın e-fatura ve e-defter uygulamalarına cevap verebilecek düzeyde olduğuna, bu yazılımın güncel bir sürümünü kullandığınıza emin olmalısınız. Bu kontrolün en doğru şekli, çalışmaya karar vereceğiniz entegratöre yazılımınızın adını ve sürümünü bildirerek onay almaktır. Piyasada yaygın olarak kullanılan erp yazılım firmaları aynı zamanda özel entegratörlük hizmeti vermektedir. Bunun yanında pek çok özel entegratör de yaygın erp programlarından bilgi alabileceği ara yazılım yazmıştır. Firmamıza ait Qdevlet yazılımı Logo programları ile sektörün önde gelen entegratörleri arasında entegrasyonu sağlamıştır.

QDestek'in hayatınızı nasıl kolaylaştırdığını izlemek için tıklayınız...
Geniş destek ekibimizin tamamı Logo Sertifikalı Uzmanlardan oluşmaktadır.

Copyright © 2001-2015. Sistem Danışmanlık. Tüm Hakları Saklıdır.